مقدار پودر ماشین لباسشویی | چقدر پودر در ماشین لباسشویی بریزیم؟

مقدار پودر ماشین لباسشویی

یکی از مهم‌ترین چالش‌ها هنگام شست‌وشوی البسه با ماشین لباسشویی آگاهی از میزان مورد نیاز شوینده است که استفاده کمتر و بیشتر از آن مقدار می‌تواند شما را با مشکلاتی روبه‌رو کند. در این مقاله به این سؤالات پاسخ داده‌ایم که چطور در ماشین لباسشویی پودر بریزیم، چه میزان پودر در ماشین لباسشویی بریزیم و چرا امروزه به استفاده از پودر لباسشویی به میزان کم توصیه می‌شود.

چطور در ماشین لباسشویی پودر بریزیم؟

افراد سعی می‌کنند با استفاده از پودر ماشین لباسشویی که هیچ نوع آسیبی به پوشاک نمی‌زند و سبب بهتر شسته‌شدن لباس‌ها می‌شود البسه خود را بشویند. اما ممکن است این پودر در آب حل نشود و مقداری از مواد در محفظه باقی بماند. این اختلال در اثر مسدودشدن جت‌ها رخ می‌دهد. راه‌حل این مشکل نیز آگاهی از مقدار پودر ماشین لباسشویی مناسب و نحوه ریختن آن در ماشین است.

 • قسمت محفظه را با استفاده از یک برس مسواک مانند و مقداری آب تمیز کنید.
 • بعد از شست‌وشوی این بخش برای بررسی و دقت بیشتر محفظه را از آب پر کنید. اگر آب به‌آرامی از آن جا خارج شد لوله کاملاً باز می‌شود و هیچ نوع گرفتگی ندارد. در این صورت مشکل بررسی و حل می‌شود.
 • در این قسمت جت‌های محفظه باید دقیق بررسی شوند. در سقف جت‌هایی کارگذاری شده‌اند که آب و مواد پودر یا مایع را اسپری می‌کنند و اگر بر اثر رسوب و جرم گرفته شد باید حتماً بررسی و رفع شوند.
 • برای تمیزکردن محفظه مقداری محلول ضد رسوب به همراه آب و از یک شانه یا برس نرم استفاده کنید.
 • قسمت محفظه را بشویید و دوباره پر از آب کنید تا احتمال رفع مشکل را ببینید.

نحوه ریختن پودر در ماشین لباسشویی

گاهی اوقات نیز ممکن است به‌دلیل آگاهی‌نداشتن از میزان استفاده از پودر ماشین لباسشویی در حد کافی مقداری از پودر یا مایع در محفظه جا مانده باشد و به‌مرور زمان سبب ایجاد رسوب شود که این مشکل بسیار مهم است. معمولاً بیشتر افراد سعی می‌کنند از پودر لباسشویی به‌عنوان پودر دستی استفاده کنند و کار شست‌وشوی لباس انجام را بدهند. به همین دلیل بهتر است با نحوه یادگیری استفاده از جاپودری و این‌که مواد را در کدام قسمت بریزید، آشنا شوید و همچنین از اندازه پیمانه پودر ماشین لباسشویی آگاه باشید.

در برخی و شاید بیشتر ماشین‌های لباسشویی‌ها جای پودرها معمولاً سه بخش دارند. بخش اصلی که کار شست‌وشو را بر عهده دارد بزرگ‌تر از بخش‌های دیگر است و یک بخش دیگر که کوچک‌تر  است پیش‌شست‌وشو را انجام می‌دهد. بخش بزرگ‌تر یا همان اصلی با علامت || و بخش کوچک یا به عبارتی پیش‌شست‌وشو با علامت | نشان داده شده‌اند. درصورت کلی ریختن پودر یا مایع در هرکدام که بخواهید مشکلی پیش نمی‌آورد. محل دیگری در ماشین لباسشویی به نام softener قرار دارد که برای ریختن نرم‌کننده‌های انواع پوشاک است و درجه‌بندی‌های گوناگونی دارد. برای بهتر شسته‌شدن لباس‌ها بهتر است قسمت مربوط به نرم‌کننده را پر کنید و بیشتر از خط مجاز یا ماکسیمم نریزید. زیرا در شست‌وشو و کارکرد ماشین اختلال ایجاد می‌کند.

بیشتر افراد برای راحتی کار دو نوع ماده یعنی پودر و نرم‌کننده را با هم ترکیب می‌کنند که این کار امری اشتباه است. چراکه هرکدام از مواد باید در جای مخصوص خود ریخته شود. در برخی برندهای ماشین لباسشویی علاوه‌بر جای پودر یک بخش اضافه به نام محفظه مایع سفیدکننده وجود دارد که می‌توان از مایع استفاده کرد. به‌طورکلی برای استفاده از هرکدام از مواد باید آن‌ها را در جای مخصوص به خود ریخت. البته به شرط آگاهی از حد مناسب مایع یا مقدار پودر ماشین لباسشویی!

میزان پودر لباسشویی

چه میزان پودر در ماشین لباسشویی بریزیم؟

در بحث‌های فوق علت آغشته‌نشدن پودر در آب را توضیح دادیم و حالا با نوع و درست‌ریختن پودر در ماشین لباسشویی که به دو روش وجود دارد می‌پردازیم و پس از آن مقدار پودر ماشین لباسشویی را بررسی می‌کنیم:

 • می‌توانید مستقیم پودر را در جای مخصوص بریزید.

در بیشتر ماشین‌های لباسشویی چای پودر سه مخزن یا محفظه دارد. پودر معمولی لباسشویی بیشتر در سمت چپ است. مقدار و میزان پودر نیز 50 گرم است.

 • همچنین می‌توانید پودر را داخل کیسه‌های مناسب ریخته و مستقیم داخل لباس‌ها بیندازید. شاید این نوع شست‌وشو سبب حل‌شدن بیشتر مواد شود.

میزان پودر ماشین لباسشویی

 • میزان استفاده از پودر با آگاهی از اندازه پیمانه پودر ماشین لباسشویی مناسب

در شست‌وشوی لباس‌های معمولی باید به میزان پودری که می‌ریزید دقت کنید. این اندازه حالت نرمال برای لباس‌های معمولی شماست و آن‌ها را به‌خوبی شست‌وشو می‌دهد. همچنین برای شستن لباس‌هایی که زمان و تایم بیشتری نیاز دارند باید پودر بیشتری در محفظه بریزید و از اندازه مناسب پیمانه باخبر باشید.

 • میزان استفاده پودر در برنامه‌های شست‌وشو

در برنامه‌های ماشین لباس‌شویی که هر قسمت مربوط به لباس‌های مختلف است میزان پودر و اندازه مصرف آن هم متفاوت است. همچنین این موضوع به اندازه کثیف‌بودن لباس هم بستگی دارد اما در حالت کلی در بیشتر ماشین‌ها جای پودر را تا نصفه پر کنید.

 • بخش پیششست‌وشو

هنگامی که لباس‌ها خیلی کثیف هستند و مقدار پودر را باید بیشتر ریخت می‌توان به‌جای بخش اصلی یا همان بزرگ‌تر پودر را در بخش پیش‌شست‌وشو بریزید تا پودر و مواد بیشتری برای تمیزی داشته باشید.

اندازه پودر ماشین لباسشویی

 • ریختن پودر در داخل دیگ لباسشویی ممنوع!

گاهی برخی افراد برای بیشترشدن پودر مستقیم آن را داخل دیگ می‌ریزند تا تمیزی بیشتری به آن‌ها بدهد. لباس‌ها خوب شسته نمی‌شود و بیشتر پودر روی آن‌ها باقی می‌ماند. پس به‌هیچ‌وجه این کار را انجام ندهید و از جاپودری استفاده کنید.

بیشتر بخوانید:   علت باقی ماندن پودر روی لباس + راه‌های رفع آن
 • میزان پودر را در جنس پارچه بررسی کنید.

در بعضی موارد پارچه‌هایی که نازک‌ترند و الیاف ظریفی دارند مانند توری و… برای شست‌و‌شو به مایع یا مقدار پودر ماشین لباسشویی خیلی کمی نیاز دارند پس تا حد ممکن پودر اضافه مصرف نشود.

 • مصرف بیش‌ازاندازه پودر سبب می‌شود لباس‌ها به‌خوبی آبکشی نشوند.

چرا امروزه توصیه می‌شود از پودر لباسشویی به میزان کم استفاده شود؟

امروزه ماشین لباسشویی، این وسیله پرطرفدار جایگاه خاصی میان افراد دارد و طبیعی است با مشکلاتی مواجه شود. از آن جا که این وسیله پرطرفدار نقش مهمی در آشپزخانه دارد باید همیشه در حال انجام کار باشد. اما آشنایی با حد مناسب و مقدار پودر ماشین لباسشویی کافی در فرایند شست‌وشو می‌تواند نقش مهمی در افزایش طول عمر آن ایفا کند اما بسیاری از افراد با خیال نظافت بیشتر البسه درصورت ریختن زیادتر پودرهای شوینده سبب حل‌نشدن پودر و رسوب و ایجاد معضلات مختلف می‌شوند که این موضوع هم به لباس‌ها و الیافشان آسیب می‌زند و هم به ماشین لباسشویی!

سخن پایانی

بخش زیادی از موفقیت در روابط عمومی شما مدیون لباس‌های تمیز و مرتب است که بخش زیادی از این نظافت و تمیزی را باید ناشی از استفاده صحیح از شوینده‌های ماشین لباسشویی دانست که شرط اصلی آن آگاهی از مقدار پودر ماشین لباسشویی است. در پایان بهتر است بدانید اندازه پیمانه پودر ماشین لباسشویی و مقدار مناسب شوینده و نحوه استفاده از آن نقش مهمی در این سیکل موفقیت در ارتباطات روزانه شما دارد و آگاه‌نبودن از آن می‌تواند تأثیرات بسیاری بر روابط شما با افراد مختلف داشته باشد.

دیدگاه کاربران

*
*
*