تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی چگونه است؟

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی یکی مهم‌ترین عواملی که موجب افزایش طول عمر دستگاه ماشین ظرف‌شویی می‌شود، تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی است. همان‌طور که می‌دانید، هر چند وقت یک‌بار فیلتر ماشین ظرف‌شویی کثیف می‌شود؛ به‌طوری‌که در پایان شست‌وشوی ظروف رسوبات و همچنین لکه‌های غذا روی آن‌ها باقی می‌مانند. درحقیقت با کثیف‌شدن فیلتر ماشین ظرف‌شویی، کیفیت کار و قدرت پاک‌کنندگی دستگاه پایین می‌آید.

در این شرایط باید برای جلوگیری از اختلال در عملکرد دستگاه اقدام به تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی کنید. یکی از دلایل اصلی کثیف شدن فیلتر ماشین ظرف‌شویی وجود تکه‌های بزرگ مواد غذایی هستند. همچنین چربی‌های موجود روی ظروف به‌طور کامل در آب حل نمی‌شوند و با جمع‌شدن در فیلتر به گرفتگی آن منجر می‌شوند.

یکی دیگر از عوامل مؤثر در گرفتگی فیلتر ماشین ظرف‌شویی، سرعت شستن ظروف است. ما در این مقاله قصد داریم درباره نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی و زمان تمیز کردن آن مطالبی را بیان کنیم تا شما عزیزان بتوانید از بروز مشکلات برای فیلتر رسوب‌گیری ماشین ظرف‌شویی خود جلوگیری کنید؛ پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 • محل قرارگیری فیلتر ماشین ظرف‌شویی
 • زمان تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی
 • نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی
 • نکاتی برای کمک به تمیز نگه‌داشتن فیلتر ماشین ظرف‌شویی

لازم است بدانید ماشین‌های ظرف‌شویی برندهای مختلف، چندین فیلتر دارند که هریک از آن‌ها نقش مهمی را برای عملکرد صحیح دستگاه ایفا می‌کنند؛ بنابراین تمیز کردن فیلتر شیلنگ ماشین ظرف‌شویی و همچنین فیلتر رسوب‌گیری تأثیر بسیار زیادی بر عملکرد دستگاه و تمیزی ظرف‌ها دارد.

بیشتر بخوانید:   4 علت کار نکردن ماشین ظرفشویی را بدانید!

محل قرارگیری فیلتر ماشین ظرف‌شویی

به‌طورکلی ماشین ظرف‌شویی ۲ عدد فیلتر دارد. یکی از فیلترها برای تجمع ذرات مواد غذایی و رسوب آن‌ها در کف قرار دارد و دیگری در مسیر ورود آب تعبیه شده است. فیلتر رسوب‌گیری ماشین ظرف‌شویی که در ابتدای پمپ تخلیه و همچنین در کف دستگاه قرار دارد، درحقیقت در کف و زیر بازویی چرخ‌ها جای دارد. نحوه جرم‌گیری ماشین ظرفشویی هم حدودا همین فرآیند را دارد. برای آنکه به این فیلتر دسترسی پیدا کنید، باید طبقه پایینی ماشین ظرف‌شویی را خارج کنید. این فیلتر به‌منظور جلوگیری از نفوذ ذرات غذایی و رسوب آن‌ها طراحی شده است. اگر ذرات مواد غذایی به پمپ تخلیه وارد شوند، منجر به خرابی آن خواهند شد. همچنین با ورود مواد غذایی به خروجی ماشین ظرف‌شویی مسیر خروج آب مسدود می‌شود. لازم است بدانید رسوب مواد غذایی و مسدود شدن فیلتر ماشین ظرف‌شویی سبب ایجاد بوی بد داخل مخزن ماشین ظرف‌شویی خواهد شد. فیلتر آب ماشین ظرف‌شویی نیز در قسمت ورودی آب قرار دارد و مانع ورود رسوب داخل آب به دستگاه می‌شود.

فیلتر رسوب گیری ماشین ظرفشویی

زمان تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

در برخی ماشین‌های ظرف‌شویی قدیمی، فیلترهای آن‌ها به‌طور خودکار تمیز می‌شوند، اما برای جلوگیری از خرابی دستگاه و بهبود عملکرد ماشین ظرفشویی باید ماهانه به‌صورت دستی و به‌کمک جوش شیرین و سرکه سفید فیلتر ظرف‌شویی را تمیز کنید. در مدل‌های جدید باید حتماً ماهانه و به‌صورت دستی فیلترهای ماشین ظرف‌شویی را تمیز کنید، اما در صورتی که بعد از شست‌وشو بوی نامطبوعی از دستگاه شما به مشام می‌رسد یا اینکه روی ظروف لکه و رسوب و مشاهده می‌کنید، فیلتر رسوب‌گیری و فیلتر شیلنگ ماشین ظرف‌شویی را باید بعد از پایان هر شست‌وشو تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی

روش‌های مختلفی برای تمیز کردن فیلتر رسوب‌گیری و فیلتر شیلنگ ماشین ظرف‌شویی وجود دارد که در ادامه به معرفی هریک از آن‌ها می‌پردازیم:

 • پاک کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی به کمک مواد شوینده

یکی از روش‌های رایج برای پاک کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی استفاده از مواد شوینده است. برای انجام این کار می‌توانید به‌کمک یک مسواک و مقداری مایع ظرفشویی فیلتر دستگاه خود را تمیز کرده و سپس آن را آبکشی کنید.

 • تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی به‌کمک نوشابه

یکی از موادی که برای پاک کردن چربی‌ها و رسوب مواد غذایی در فیلتر ماشین ظرف‌شویی مناسب به کار می‌رود، نوشابه است. در این روش می‌توانید نوشابه را با مقداری نمک معمولی مخلوط کنید و به‌کمک یک اسفنج فیلتر دستگاه را تمیز کنید.

 • تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی به‌کمک اسید سیتریک

یکی از راه‌های پاک کردن چربی‌ها و از بین بردن رسوب‌های فیلتر، استفاده از اسید سیتریک است. در این روش باید فیلتر ماشین ظرف‌شویی را چند ساعت داخل محلول سیتریک ‌اسید غوطه‌ور کنید. پس از آن می‌توانید فیلتر را به‌کمک آب و صابون بشویید. جالب است بدانید یکی از موادی که اثر مشابهی با اسید سیتریک دارد، سرکه است؛ بنابراین درصورت دسترسی‌ نداشتن به اسیدسیتریک می‌توانید از سرکه برای پاک کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی استفاده کنید. پس از انتخاب نوع مواد پاک‌کننده برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • گام اول

همان‌طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، برخی فیلترهای ماشین‌های ظرف‌شویی قدیمی به‌طور خودکار تمیز می‌شوند؛ بنابراین گام اول برای پاک کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی تعیین نوع فیلتر است. فیلتر ماشین‌های ظرف‌شویی قدیمی به شکل شبکه دایره‌ای منفذدار هستند، اما فیلتر ماشین‌های ظرف‌شویی جدید به شکل فیلترهای تصفیه آب هستند.

فیلتر شلنگ ماشین ظرفشویی

 • گام دوم

همواره به یاد داشته باشید برای پاک کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی باید قفسه پایینی دستگاه را خارج کنید.

 • گام سوم

در مرحله بعد باید بقایای مواد غذایی و خرده‌های مواد زائد را به‌کمک یک پارچه نمدار از اطراف فیلتر به‌خوبی پاک کنید.

 • گام چهارم

در این قسمت با چرخاندن فیلتر می‌توانید آن را باز کرده و از داخل دستگاه خارج کنید. پس از آن می‌توانید به‌کمک هریک از مواد پاک‌کننده که در مطالب بالا اشاره کردیم، فیلتر ماشین ظرف‌شویی خود را تمیز کنید. علت جمع‌‌شدن کف در ماشین ظرفشویی در برخی موارد به دلیل گرفتگی فیلتر دستگاه است. توصیه ما به شما این است که هیچ‌گاه از برس‌های سیمی یا پدهای اسکراب استفاده نکنید، بلکه به‌کمک یک پارچه و مسواک کهنه فیلتر دستگاه را تمیز کنید تا از آسیب دیدن آن جلوگیری شود.

نکاتی برای کمک به تمیز نگه‌داشتن فیلتر ماشین ظرفشویی

 • همواره سعی کنید ذرات مواد غذایی را از روی ظرف‌ها پاک کنید و بعد آن‌ها را درون ماشین ظرف‌شویی قرار دهید.
 • ماهانه با مقداری سرکه سفید، ماشین ظرف‌شویی خود را خالی روشن کنید. این کار مانع تجمع چربی‌ها در فضای داخلی ماشین ظرف‌شویی می‌شود.
 • همواره زمان پاک کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی خود را داخل تقویم علامت بزنید تا به‌طور منظم فیلتر دستگاه را تمیز کنید.
بیشتر بخوانید:   ظروفی که می‌توان در ماشین ظرفشویی شست

سخن پایانی

داخل ماشین‌های ظرف‌شویی فیلترهایی تعبیه شده‌اند که هنگام شست‌وشوی ظروف، ذرات مواد غذایی و رسوبات داخل آن‌ها جمع می‌شوند؛ بنابراین یکی از نکات مهم برای حفظ سلامت دستگاه ماشین ظرف‌شویی تمیز کردن دوره‌ای فیلتر ماشین ظرف‌شویی است. چنانچه فیلتر ماشین ظرف‌شویی پاک نشود، پسماندهای ذرات مواد غذایی داخل فیلتر به درون ماشین ظرف‌شویی نفوذ می‌کنند و موجب کثیفی ظروف و ایجاد لکه و رسوب روی آن‌ها می‌شوند.

از طرفی با گذشت زمان، وجود پسماندهای مواد غذایی موجب خرابی دستگاه و اختلال در کارکرد پمپ تخلیه می‌شوند. بنابراین همواره سعی کنید برای عملکرد صحیح دستگاه ظرف‌شویی خود، ماهی یک‌بار فیلتر دستگاه را به‌کمک مواد پاک‌کننده ذکرشده در مطالب بالا شست‌وشو دهید. با انجام این کار از بروز بسیاری از اشکالات و ایرادهای ماشین ظرف‌شویی خود پیشگیری می‌کنید و در مخارج خود صرفه‌جویی خواهید کرد.

به یاد داشته باشید دستگاه ماشین ظرف‌شویی مانند سایر وسایل الکترونیکی به مراقبت و نظافت نیاز دارند. ما در این مقاله درباره نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرف‌شویی و همچنین زمان تمیز کردن فیلتر و محل قرارگیری آن در ماشین ظرف‌شویی مطالبی را ارائه دادیم. امیدواریم با مراقبت صحیح از فیلتر ماشین ظرف‌شویی از خرابی دستگاه خود جلوگیری کنید. از همراهی شما متشکریم.

دیدگاه کاربران

*
*
*